Znanstvenici su utvrdili da čokolada u ljudskom mozgu djeluje na neurotransmiter enkefalini baš kao i derivati opijuma na ovisnika.
Čini se da uvijek postoji dobar razlog da pojedete komadić čokolade, ali stručnjaci tvrde da ova divna poslastica na mozak djeluje poput opijuma. U studiji koja uspoređuje ponašanja pretilih osoba i ovisnika od droge, dokazano je da razinu kemikalije u mozgu nazvane enkefalini, endorfina sa sličnim svojstvima kao i opijum, raste kod onih štakora kojima je dato da pojedu čokoladu.
U mozgu se enkefalini vežu za molekularne receptore osjetljive na opijatske tvari, a posljedica je smanjenje bola i javljanje ugodnih osjećaja. Autorica studije, doktorica Alexandra di Felićeantonio tvrdi da su ovim istraživanjem pronašli sličnost u funkcioniranju narkomana i pretilih osoba.
- Potpuno isto područje u mozgu snažno se aktivira kod pretilih ljudi kad vide hranu i ovisnika koji vide prizor da netko konzumira drogu – objašnjava ona.
Čini se da enkafalin kao neurotransmiter može uzrokovati neke oblike halapljivosti i ovisnosti kod ljudi. Studija provedena na Sveučilištu u Michiganu i objavljena u časopisu “Current Biology” navodi da određeni neurotransmiteri mogu stvoriti intenzivan patološki razinu motivacije za poremećajem u prehrani, ovisno o drogama i sličnim kompulzivnim radnjama.