Sinoć je, dok se preko bare spremala najburnija noć filmskog svijeta – dodjela nagrade Oscar, u prisutnosti desetaka kamera i stotina fotoaparata, zatim niza ličnosti iz političkog, javnog i kulturnog života te mnogobrojne publike koja je, srećom, pokazala kako građani Hrvatske ne hrle u velikom broju samo na otvaranja shopping mallova, u živahno more hrvatskih filmskih manifestacija porinut jedan od najznačajnijih festivala u regiji – 9. Zagrebdox, međunarodni festival dokumentarnog filma.
Vrpcu ceremonije otvaranja prerezao je direktor festivala Nenad Puhovski kraćim obraćanjem naciji filmoljubaca podsjećajući na značaj i renome ZagrebDoxa na kojem smo mogli i moći ćemo vidjeti filmove fimaša koji su sinoć sjedili u Los Angelesu. Puhovski je naglasio potrebu za festivalima poput ZagrebDoxa upravo u kriznim vremenima zbog tema o kojima progovaraju filmovi, a tiču se i Hrvatske zbilje.
- Za filmaše, za autore čiji će filmovi biti prikazani na ZagrebDoxu, za mlade ljude koji rade na festivalu, ovaj festival ima smisla. A ZagrebDox, baš kao i mnogi drugi festivali, otvara mogućnost dijaloga i radi na tome da ovaj svijet bude bolji – rekao je Puhovski.
Producentica festivala Lucija Parać najsrdačnije se zahvalila svima bez kojih bi ovaj festival bio nezamisliv – ekipi, volonterima festivala te sponzorima. Gradonačelnik Milan Bandić prisutne je najprije upoznao sa svojim zdravstvenim stanjem upozoravajući kako ima povišenu tjelesnu temperaturu (između 38 i 39 stupnjeva Celzijusa!), a onda je ipak i službeno otvorio 9. ZagrebDox. Tek da znate, festival je svojim dolaskom na otvaranje počastio i predsjednik Ivo Josipović.
Ako se po filmu koji otvara manifestaciju festival poznaje, na devetom ćemo ZagrebDoxu provesti razigranih osam dana. Gangster te voli Nikole Slijepčevića imao je sinoć svjetsku premijeru, svjetski je odrađen, a i snimljen je zato da mu vrpca vidi svijeta – takvi filmovi spadaju obično u kategoriju miljenika publike. Filmski je to izlet u svijet Nediljka Babića Gangstera iz Imotskog koji stilom sam svoj majstor vodi agenciju Nada za spajanje muških i ženskih srca u nerazdvojivu cjelinu, a usput promovira, da ne kažemo uvaljuje, nosač zvuka, njegovo autorsko glazbeno čedo Gangster Amor.
Sličnu stvar čini i film Gangster te voli – spaja nekoliko ključnih životnih potraga za partner(ic)om i pregršt živopisnih likova iz Dalmatinskog Zagorja u lepršavu filmsku cjelinu koja bi mogla potrajati u sjećanju gledatelja. Ti se likovi ne libe priznati kako bi u polupijanom stanju poševili i kravu, kako su čuli da će Japanci uskoro početi proizvoditi umjetne žene koje će koštati samo 1600 kuna, a radit će sve pa čak i kavu kuhati, da su Nijemice vjerne samo dok si na njima, da je žena kao drača jer uspijeva svugdje… Slični biseri naših veselih krajeva uveseljavali su publiku od početka do kraja. Kao što rekosmo, kategorija miljenik publike vjerojatno mu je zagarantirana u šetnji inim i inozemnim festivalima.
Gangster Babić je naprosto fenomenalan, toliko briljantan da sa svojim tamnim cvikama, brkovima i izričajem ozbiljno ugrožava bravurozne gangsterske uloge Ive Gregurevića! U potpunosti se možemo složiti s redateljem Slijepčevićem koji je, predstavljajući glavnog protagonista nakon projekcije, izjavio kako bi Babić, da je nekom srećom rođen u Los Angelesu, vjerojatno bio na dodjeli Oscara, a ne u Cineplexxu.
- Hvala lipa na svemu,bilo je ugodno družiti se s vama. Ako nekom zatreba (njegova usluga, op.a.)… Hvala lipa! – pozdravio je publiku u svom osebujnom stilu Nediljko Babić.
Nakon projekcije, druženje i tulumčić nastavljeni su u Centru Kaptol uz uvijek dobrodošle zalogajčić, gutljajčić i birano društvance.
Danas na ZagrebDoxu, između ostalog, možete pogledati: (ako nas pitate za mišljenje, bez uvida u ugled filmaša ili filma, tek na temelju bacanja brzog pogleda na kratki sadržaj ili naslov filma, mi bi se opredijelili za filmove Upoznajte Fokkensice, Samica za zločestog dečka te Radije bih da sam ubojica)
- u 12 sati u dvorani broj 2 film Hram autora Ivana Vukovića. Hram je dokumentarni film o jednom mjestu u Zagrebu koje je većini svojih posjetitelja samo stari prolaz. No tu je i mala skupina mladih uličnih plesača koji doživljavaju to mjesto kao Hram plesa.
- potom je na rasporedu film iz međunarodne konkurencije Samica za zločestog dečka poljskog redateljaJanusza Mrozowskog. Dvadesetosmogodišnji Damian bori se s ludilom u samici poljskog zatvora visoke sigurnosti, bez privatnosti, posjetitelja, pa čak i prozora.
- Dragan Wende, film autora Lene Müller i Dragana von Petrovica na rasporedu je u dvorani broj 1 u 15 sati. Mladi snimatelj Vuk iz Beograda kreće na put kojim je prošao njegov ujak Dragan Wende, “radnički” kralj hedonističke disko-scene Zapadnog Berlina sedamdesetih godina. Kao Jugoslaven imao je koristi od Berlinskog zida dok je danas ostarjeli vratar u javnoj kući koji živi od socijalne pomoći i žudi za Zidom.
- u 20 sati u dvorani broj 5 na rasporedu je teen dox Mali svijet. Albert Casals mladić je koji živi u invalidskim kolicima otkako je s pet godina prebolio leukemiju. No to ga ne sprečava da ostvari svoj san i otisne se na putovanje oko svijeta. Kreće od kuće oboružan samo maštom i hrabrošću.
- u 21 sat u dvorarni broj 3 na rasporedu je premijera filma Pet žena Tomislava Perice, a slijediTsunami i trešnjin cvijet - poetičan film nagrađivane autorice Lucy Walker koji progovara o iscjeliteljskoj moći najpoznatijeg japanskog cvijeta – trešnje koja svojim cvatom ohrabruje preživjele žrtve Tsunamija da obnove svoje razorene domove.
- nizozemski film Matijini zakoni Marca Schmidta koji prati Matiju, autorova prijatelja iz djetinjstva koji boluje od autizma i očajnički pokušava stvoriti red u kaosu koji ga okružuje, te film Radije bih da sam ubojica Schmidta Jakoba donosi priču još jednog pojedinca s margine, čovjeka koji je zbog seksualnog prijestupa proveo deset godina u psihijatrijskoj bolnici, a sada bezuspješno traži put reintegracije u društvo, na rasporedu su u 22 sata u dvorani broj 4.
Novi ovogodišnji program Biografski Dox prvog dana festivala donosi tri zanimljiva naslova – u 21 sat u dvorani broj 1 bit će prikazan kratkometražni film Kratka povijest Johna Baldessaria američkog redateljskog dvojca Henrya Joosta i Ariela Schulmana koji na filmu ovjekovječuje život svjetskog umjetnika te potom film Upoznajte Fokkensice koji prati neobičan život Louise i Martine Fokkens, identičnih 70-godišnjih blizanki koje više od pedeset godina rade kao prostitutke u amsterdamskoj Crvenoj četvrti.
U sklopu posljednje projekcije u 23 sata prikazuje se film o Steve Jobsu. Steve Jobs: izgubljeni intervju donosi pronađene stare video snimke koje pružaju fascinantan uvid u najzanimljiviji trenutak Jobsove karijere, dvije godine prije nego što će ponovno preuzeti Apple.
Denis Giljević