Pretraži Glamour.hr

Share This Post

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS

Želite li se nasmijati do suza?

knap-play-harms-7-min-1024x683Sve je počelo 1955. u tada radničkom kvartu na Peščenici kad se otvara prvi Dom kulture u Zagrebu. Kvart je to u kojem se ubrzano grade naselja koja nastanjuju mahom radnici okolnih tvornica. Misija osnivača bila je uz rad i odmor radnicima osigurati kulturu u neposrednoj blizini doma. Imajući u vidu da je doseljeno stanovništvo mahom i nepismeno, dom kulture, osluškujući potrebe građana razvija niz obrazovnih programa. Potreba za kulturnim i obrazovnim programima ubrzo nadilazi kapacitete stare zgrade te već 1967. počinje se s prvom nadogradnjom, kada se stara zgrada proširuje i dobiva veliku dvoranu za priredbe…Ovako je počela priča o KNAP-u danas kulturnoj točki Zagreba,  snažnim pokretačem kulture u zajednici, kroz čije su programe i akcije ostvareni značajni iskoraci u oblikovanju javnog prostora te se stvorila nova kazališna publika. KNAP kroz svoje glazbene, likovne i kazališne djelatnosti ravnopravno djeluje na polju umjetničkog stvaralaštva Zagreba a za kazalište predstave koje se pomno biraju za ovu pozornicu uvijek se traži karta više. 

Znate li što pogledati u KNAP-u tijekom Veljače?

IZA PARAVANA
Katarina Baban i Vladimir Posavec TUŠEK u ulogama u kakvim ih morate vidjeti, u novoj predstavi Kazališta KNAP – Iza paravana! Andrea je hipohondrica opsjednuta panikama i strahom od mogućih nesretnih završetaka, ne zna prepustiti kontrolu i s povjerenjem živjeti svoj život. Doktor Babić je radiolog osebujnog karaktera, a mjesto susreta njegova je ordinacija. Godine i godine susreta i pregleda, ali i faza njihovih života. Godine i godine koje nose smijeh, tugu, obrate i emocije koje ni oni sami nisu očekivali. Humoristična drama Dore Delbianco u osnovi je priča o ljubavi, i to o onoj najljepšoj – iznenadnoj, neočekivanoj i spontanoj. U ovoj predstavi,  tijekom koje se publika od srca smije, ali i spremno puša koju suzu, svakako treba tražiti odgovore na pitanja postoje li slučajnosti, je li sreća apsolutno precijenjena kategorija, je li svaka veza stresna i zašto ne možemo ostvariti ljubav kakvu bismo željeli…

DOK NAS INTELIGENCIJA NE RASTAVI
Ana Uršula Najev i Domagoj Nižić kao suvremen bračni par sa suvremenim problemima koje rješavaju na suvremen način – umjetnom inteligencijom, kojoj glas daje Jasna Bilušić. Martinov i Danijelin brak je u krizi. Vole se i žele spasiti brak, ali jedva komuniciraju. Skroz su se otuđili, svatko u svom digitalnom svijetu. Na prijedlog prijatelja, preuzmu revolucionarnu aplikaciju koja bi im trebala spasiti brak tako što će u potpunosti preuzeti njihove živote i usmjeravati ih u… dobrom smjeru?

Koliko smo spremni u vrijeme današnjih tehnoloških izazova i revolucije umjetne inteligencije sami uhvatiti konce svojih života, a koliko smo spremni na gotova rješenja i na to da netko drugi misli umjesto nas? Hoće li popularni AI, skriven iza nevinog imena Ružica, biti aplikacija u službi čovječanstva koje je ‘zaboravilo’ komunicirati ili će postati noćna mora iz horora za mladi urbani par koji samo želi idiličan bračni suživot? Odgovore donosi ova inteligentna komedija koju nije pisala umjetna inteligencija… Tekst predstave potpisuje Leon Zrile, a režiju Robert Bošković.

PLAY HARMS ILI SASVIM OBIČNE BESMISLICE
Onaj trenutak kad se publika smije toliko da skoro pada sa stolice, a nije ispričan nijedan poznati vic ili šala, nitko se nije spotaknuo niti napravio neku djetinjastu grimasu. Trenutak kada publika od smijeha vježba trbušne mišiće, a ponekad im se u tome pridruže i glumci. Smiju se i smiju, i sve to samo zato što ono na pozornici jednostavno – nema smisla! To je Harms. To su ‘Sasvim obične besmislice’ u režiji Borisa Kovačevića, dramaturgiju potpisuje Boris Kovačević a do suza od smijanja dovode vas Marko Hergešić i Filip Detelić.

E.KISHON: KOD KUĆE JE NAJGORE
Marko Hergešić i Dunja Fajdić kao Najbolji suprug i Najbolja supruga na svijetu. Avanture Indiane Jonesa, Supermena ili Robina Hooda blijede pred avanturama iz svakodnevnog života “malog” čovjeka kakve nam prikazuje Kishon. Potraga za izgubljenom dudom, kupnja stroja za pranje rublja ili odlazak na godišnji odmor u Kishonovoj interpretaciji predstavljaju prvorazredan avanturistički čin nas običnih smrtnika. Te humoreske o našim “svakodnevnim pustolovinama” savršeno precizno dijagnosticiraju naše mane i slabosti i, naravno, pršte od vedrog, samoiscjeljujućeg Kishonovskog smijeha.

Djela Ephraima Kishona prevođenija su od Biblije. Njegove knjige prisutne su u Hrvatskoj od 70-ih godina prošlog stoljeća i od tada se ne prestaju prepričavati po gradskim kafićima. Kishonov pronicljiv, samoironičan pogled na svijet i na naše skrivene i javne navike toliko se stopio s hrvatskim mentalitetom da ga s pravom možemo smatrati i domaćim piscem.

KAKO UBITI SUPRUGU ILI SUPRUGA BEZ SUVIŠNIH ZAŠTO
Planetarno popularna komedija Antonia Amurria, u režiji Borisa Kovačevića predstavlja  10 najopasnijih i najraširenijih tipova supruga i supruga koji na nas vrebaju na današnjem tržištu kao i gorka iskustva koja svaka normalna osoba s njima može imati. Ovom urnebesno zabavnom i poučnom predstavom u kojoj briljiraju Iskra Jirasek i Petar Atanasoski širom otvara  oči svima koji naivno i zaljubljeno srljaju u brak kao i onim zaljubljenicima koji su u tu klopku već upali. Zato povedite svoju dragu ili dragog za ruku i provjerite na licu mjesta ne krije li se u vašem partneru ili partnerici jedno od onih devastirajućih bića čijoj eliminaciji treba neodložno pristupiti prije nego sami budemo nepovratno psihički dotučeni. U svakom slučaju, navečer, kad jedno pored drugog sjednete u naše zamračeno gledalište neka vam kroz um prođe mudra misao naših starih: Što nas ne ubije, možda nas zbliži.

Dodaj komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Nužna polja su označena s *