1. Postoji nekoliko teorija o podrijetlu Valentinova, no jedna je popularnija od ostalih i datira još iz Rimskog carstva. Klaudije II je vjerovao da su neoženjeni muškarci bolji vojnici i zabranio je da se vjenčaju za vrijeme rata. Biskup Valentin nije poštovao njegovu zapovijed te je potajno obavljao ceremonije vjenčanja za vojnike. Za zahvalnost je bio osuđen i na kraju pogubljen – ali ne prije nego što je napisao svoju ljubavnu poruku kćeri tamničara s potpisom “Tvoj Valentin”.
2. Mislite li zaprositi dragu? Veljača je drugi mjesec po redu nakon prosinca po najvećem broju prošnji.
3. Ne bojte se ići protiv tradicije. Prema studiji braće Robbins 30% žena i 40% muškaraca misli da je u redu da žena zaprosi muškarca, a dvije trećine muškaraca spremno je nositi zaručnički prsten.
4. Novac ne može kupiti ljubav, no za Valentinovo se u prosjeku troši do 1000 kuna na darove. Žene su u ovoj studiji čak i bolje – troše oko 700 kuna.
5. Nemojte se previše uzrujavati oko darova. 750 parova je izjavilo da nisu bili zadovoljni poklonom dobivenim od partnera, ali su ga ipak prihvatili kao znak ljubavi. Stoga čarape i nisu tako loš izbor
6. Muškarci su najviše razočarani cvijećem , a žene članarinom u teretani. No vjerujemo da ste vi izabrali puno bolje, zar ne?
7. U ovo vrijeme recesije romantična večera – koliko god poželjna bila – može koštati i do 1000 kuna, zar ne mislite da biste taj novac mogli bolje upotrijebiti?
8. Jeste li znali da 20% ljudi namjerava kupiti poklone i kućnim ljubimcima?
9. Što je u srednjem vijeku ekvivalent objavljivanja “Sretno Valentinovo” na facebooku svog partnera? E pa u srednjem vijeku su muškarci i žene nosili imena njihovih ljubavi prikopčana na rukavima. Otuda i izraz “nosim tvoje srce na rukavu”.
10. Zar nema ljepšeg od dobivanja ručno izrađene čestitke za Valentinovo? 1920. godine ta je čestitka bila u obliku rajčice – tada su rajčicu zvali i jabuka ljubavi
Suzana Svečnjak Romanić