Bitka kod Samobora koja će se održati u nedjelju, 3. ožujka 2013. godine na Vugrinščaku ove će godine biti još atraktivnija i brojnija, a srednjovjekovni sajam još bogatiji. Ravnatelj Samoborskog muzeja Miroslav Milonjić s ponosom je istaknuo kako se u početku skromna priredba proteklih godina razvila u jednu od najznačajnijih turističko kulturnih manifestacija u Samoboru.
Godine 1439. umro je kralj Albreht Hasburg te se diljem Hrvatske i Ugarske vode borbe za nasljedstvo prijestolja. Uz kraljicu udovicu Elizabetu pristali su moćni grofovi Celjski s vojskovođom Ivanom Vitovcem, a vojsku poljskog kralja Vladislava Jagelovića vodi Stjepan Banić Lendavski. Dvije su se vojske sukobile kod Samobora na Pepelnicu 1. ožujka 1441. godine, a žestoka borba završila je Vitovčevom pobjedom, koji je zarobivši vojskovođu Banića priskrbio znatan plijen, podsjetila je idejna začetnica projekta, povjesničarka Ivanka Brekalo.
U priredbi će sudjelovati oko 200 ljudi, dok će u bitci sudjelovati preko 100 vitezova i streličara. Za što vjerniju rekonstrukciju bitke pobrinut će se Vitezovi Zelingradski, Red srebrnog zmaja, Zlatni kalež, Anno Domini Koprivnica, Koprivnički mušketiri i haramije, Matica hrvatska Ogranak Samobor te glumci iz Samobora, a bit će odjeveni u replike oklopa i verižnjača iz 15. stoljeća.
Na Vugrinščaku će biti postavljen kolski tabor, ograđen fortifikacijama, te bojne sprave poput katapulta, balista i vatrenih kugli. U prijepodnevnim satima bubnjari će gradom izvikivati proglas Magistrata u kojem se upozoravaju stanovnici na dolazeći opasnost, a prije same bitke publiku će u događaj uvesti razgovor suca, notara, cvajbara, patra i varoškog sluge.
Dvije vojske u nedjelju će se sukobiti u 15 sati, a potom, u čast kraljici Elizabeti i njenim vitezovima koji su priskrbili zlatni plijen, događanja nakon bitke će kroz renesansnu predstavu pojasniti Udruga Lipicanska barokna raskoš.
Događanja započinju u 10 sati otvorenjem srednjovjekovnog sajma na kojem će majstori predstaviti svoje proizvode: klobučari, košaraši, krušari, travari, medičari, kovači s drvenim mačevima i štitovima, srednjovjekovnim dragim kamenjem, viteškom opremom od kože te raznim drugim srednjovjekovnim predmetima. U 11 sati kreće mimohod vitezova do Trga kralja Tomislava i natrag na Vugrinščak. U podne počinju radionice streličara, kuburaša, mačevalaca i srednjovjekovne kulinarske vještine, dvorski plesovi, kazalište lutaka, a u 15 sati sama bitka.
Samoborski muzej će u nedjelju, 3. ožujka 2013. biti otvoren za posjetitelje od 10:00 do 18:00 sati gdje će se moći razgledati izložba fotografija Ivane Pavlović Portreti – Bitka kod Samobora 2012.