Boravak u Malinskoj tako je započeo jedinstvenim doživljajem - Olive touch projektom koji je turistička zajednica ove destinacije osmislila prošle godine s ciljem pružanja kvalitetnog sadržaja i na kraju sezone u Malinskoj i Dubašnici. Da je ideja pala na plodno tlo dokazale su brojne žene koje su u masliniku OPG-a Utla bile spremne na berbu maslina. Tradicionalan način skidanja zrelih plodova s krhkih grana kao da je otklonio sav skupljeni stres i vikend učinio nezaboravnim. Uz smijeh i veselje prostirke u masliniku su se punile maslinama koje je bilo potrebno skupiti i pripremiti za prešanje. Iva i Branko maslinari iz Malinske bili su prezadovoljni veseljem koje je zavladalo trudeći se objasniti kako se plod masline pretvara u ulje Utla, višestruko nagrađivano zlatom. Upravo to ulje, ali i mlado maslinovo ulje od maslina ubranih dan prije moglo se kušati nakon berbe. Ovaj doživljaj ponavlja se još dva vikenda, pa na Olive touch izlet možete i sami.
Kušanje maslinova ulja ali i tradicionalna slastica Presnac poslužena je tog dana i u Bogovskom tošu mjestu koje je ujedno i mali obiteljski muzej gdje glavno mjesto zauzima preša na kojoj su se nekad masline pretvarale u maslinovo ulje što je sve pokazala Biserka Bogović voditeljica muzeja. Olive touch program završio je na mjestu na kojem je i počelo ukrcavanje u vlakić koji je vozio desetak kilometara od centra Malinske do maslinika – ispred Interpretacijskog centra DUBoak kojeg karakterizira divan sadržaj ali i park na samom krovu. Na ovom je mjestu ispričana divna priča o maritimnoj baštini, kulturi plovidbe ali i način na koji ljudi žive na ovom otoku u skladu s morem, prirodom posebno šumom.
Masline zvijezde listopada na ovoj destinaciji svoju su priču pričale i izvan maslinika. Kako se sljubljuje malo maslinova ulja s brašnom, jajima, začinima i puno ljubavi žene koja svojim rukama pretvara sastojke u jedinstvenu smjesu od koje se na poseban način, u potpunosti ručno, stvaraju šurlice pokazala je Tanja Grbac, suvlasnica Malinske Trattorije Gatto Nero. Tijesto, kako je otkrila, mora biti kompaktno, a ruke i tanki prutić su jedini alat koji trebate. Radionica je svladana, svaka je žena napravila svoje šurlice koje su se za stolom prelile kultnim umacima ovog restorana – gulašem od nekoliko vrsta mesa i umakom od škampi koji se radi po posebnoj recepturi. Kako ovaj restoran radi cijele godine uz Tanju se predstavljanju gastro adrese pridružio i Marinko Tvrtković najavljujući niz aktivnosti za gastronome – od tradicionalnih specijaliteta zbog kojih se na ovom mjestu traži stolica više pa sve do tematskih programa koji Malinskoj ne daju spavati kad zahladi.