Danas se mnoga djeca opisuju kao “hiperaktivna” i čini se da je ovaj izraz postao jako popularan. No, ako je vaše dijete živahno, puno energije, u pokretu, brbljavo, znatiželjno, to još uvijek ne znači da je hiperaktivno, tj. da ima poremećaj pažnje-hiperaktivni poremećaj (popularna skraćenica ADHD dolazi od engleskog naziva Attention deficit/hyperactivity disorder).
Odgoj djeteta veliki je izazov za svakog roditelja: zahtjeva mnogo ljubavi, vremena, strpljenja i pažnje, ali i učenja o tome kako biti dobar roditelj. Sva djeca prolaze kroz neke razvojne periode koji mogu biti teški i frustrirajući. Hiperaktivno dijete često ima malo prijatelja i bolno je svjesno svoje izoliranosti i odbačenosti. Njegova impulzivnost i naglost mogu odbijati djecu, ali i odrasle. Često se dogodi da odrasli takvo dijete ne razumiju pa mu ne pruže pomoć i podršku koje su mu potrebne.
Karakteristike hiperaktivnosti
1. nepažnju kod djeteta možemo uočiti kroz sljedeća ponašanja:
2. impulzivno dijete:
3. već u dojenačkoj dobi ovo dijete je aktivnije u odnosu na ostalu djecu:
4. u predškolskoj dobi izražene su sljedeće poteškoće:
5. u školskoj dobi djeteta mogu biti prisutni:
Znakovi da postoje ozbiljni problemi u obiteljskim odnosima mogu biti:
Dijete koje ima problema na području hiperaktivosti
Kako roditelji mogu pomoći?
Važno je znati da se ponašanje djeteta ne može promijeniti “preko noći”. Neka ponašanja je usvajalo i izgrađivalo godinama. Potrebno je vrijeme da bi se opažale promjene i nerealno je očekivati brze pomake. Vrlo često se događa da djeca u početku pružaju veliki otpor promjenama, novim pravilima te se događa da broj nepoželjnih ponašanja poraste. Međutim uz ustrajnost i dosljednost roditelja, ponašanje djeteta će se mijenjati u pozitivnom smjeru, a roditelji će imati realnija očekivanja.
kako biste si olakšali pitajte se što žeite vidjeti umjesto sadašnjeg ponašanja Vašeg djeteta? Ignorirajte kad god je moguće neadekvatno ponašanje, budite svijesni vlastitog ponašanja te kada dajete djetetu upute neka budu jasne, odlučne i konkretne.
Osim navedenog , bitno je razviti i samopoštovanje kod djeteta, jer hiperaktivna djeca često sumnjaju u svoje sposobnosti. Pružite djetetu sigurnost, neka sudjeluje s Vama u obiteljskim aktivostima, imajte realistična očekivanja te svakako pohvalite svako poželjno ponašanje.
I na kraju , Uživajte sa svojim hiperaktivnim djetetom: radite stvari zajedno, dijelite osjećaje i misli, šalite se i zabavljajte, opuštajte i veselite… Vidite ga takvim kakvo ono jest! Time ćete mu pružiti najvažniju osnovu za životnu sreću.