Pretraži Glamour.hr

Share This Post

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS

Jeste li čuli za Čiri-biri bajku novi način pripovijedanja bajki?

IMG_4295_2Čiri-biri bajka je prva hrvatska društvena igra pripovijedanja bajki na ploči. Bazirana je na pripovijedanju koje djecu potiče na verbalno i emocionalno izražavanje, omogućuje im lakše iznošenje osjećaja i problema koje inače teško komuniciraju zbog straha ili srama, razvija maštu i kreativnost, te stvara osjećaj pripadnosti, sigurnosti i zajedništva.”Mehanika igre sastoji se od elemenata koji služe kao smjernice za osmišljavanje i pričanje vlastite bajke. Također, mogu poslužiti kako bi se na zabavan način ispričala i djeci objasnila neka situacija ili problem iz svakodnevice. Igra je nastala u suradnji s Učiteljskim fakultetom u Zagrebu i testirana je u osnovnim školama” – kaže Slavica Farkaš Šimeg, magistra vizualnih komunikacija koja je igru osmislila, dizajnirala i ilustrirala.

A sve je počelo kad je Slavica sazrijevajući u društvu mlađe sestre odlučila ‘dizajnirati nešto za djecu’ uključujući u vlastit projekt nešto kreativno i korisno. I tako je nastala njezina prva društvena interaktivna igra  s ciljem pomaganja djece u razvoju pružajući istovremeno odraslima alat za igru i rad s djecom. Danas igru Čiri-biri bajka koriste mnogi stručnjaci iz područja dječjeg razvoja – logopedi, dječji terapeuti, pedagozi, psiholozi, učitelji i knjižničari.

“Igra pruža alternativu prekovremenom provođenju vremena pred ekranima i potiče djecu na zajedničko druženje” – kaže Slavica dodajući kako igra  nije natjecateljska, već kooperativna, pa tako djeca uče kako suradnjom stići do željenog cilja, kako saslušati i prihvatiti tuđe ideje, te se na njih nadovezati. Kroz igranje Čiri-biri bajke, djeca moraju sama smišljati i pričati vlastitu bajku ili priču nadovezujući se jedni na druge, što potiče verbalnu komunikaciju i olakšava stručnim djelatnicima rad s djecom koja imaju poteškoća u izražavanju, koncentraciji, tvorbi smislenih rečenica, pisanju sastavaka i razumijevanju lektire.

“Ako se dogodi neka situacija koja djeci nije jasna, ili se u razredu pojavi neki problem kao što je npr. vršnjačko nasilje, igra može poslužiti kao alat kroz koji će se ispričati priča o tome kako zlostavljanje u bilo kojem obliku nije prihvatljivo. Također, djeci se na zabavniji i kreativniji način može objasniti neko gradivo ili štivo iz lektire, što ujedno potiče djecu da zavole čitanje. Dobili smo povratne informacije od učitelja da neka djeca kroz priču znaju nesvjesno ispričati i nešto što ih muči” – kaže autorica.

Čiri-biri bajka se može igrati u više razina, odnosno prilagođava se uzrastu djeteta.
Prosječno trajanje igre je 30 minuta, a postoje dvije verzije igre: Osnovna igra i ekspanzija igre Snježno kraljevstvo. Na početku igre svi sudionici kreiraju vlastitog lika koji ima određene osobine. Jedna osobina je uvijek mana, kaže nam, kako bi djeca osvijestila da nitko nije savršen i da se mane mogu pretvoriti u vrline. Nakon što svaki igrač kreira svog lika, kreće pripovijedanje vlastite bajke ili priče. Svaki igrač dobije pripadajuću figuricu i igra započinje bacanjem kockice. Svi igrači se užive u svoju ulogu u bajci i kreću u istraživanje čudesnog svijeta slažući ploče mjesta na kojima se nalazi puno raznih ilustracija koje djecu potiču na razvoj mašte i kreativnosti, te im daju razne ideje koje koriste u pripovijedanju svega što im se događa.

“Igra sadrži kartice događaja koje postavljaju određenu problematiku koju djeca moraju zajedno riješiti sakupljajući razne predmete. Kao i svaka bajka, tako i ova igra ima 3 etape; zaplet, vrhunac i rasplet, te na kraju pouku priče. U igri se nalaze kartice priča s raznim temama koje djecu uče moralnim vrijednostima i lijepom ponašanju. Kartice djecu vode da ispričaju bajku koja na kraju npr. ima pouku: “Pomaganjem usrećujete sebe i druge te gradite sretnu zajednicu” – zaključuje Slavica dodajući kako je ova ne tipična, a vrlo zabavna i korisna društvena igra idealan poklon za cijelu obitelj.

Sve detalje o igri potražite na https:/www.ciribiribajka.com/

foto: Promo

Dodaj komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Nužna polja su označena s *