U mjesecu ljubavi, osim Valentinova, slavi se i Dan mačaka i to 17. veljače. On se slavi od 1990. godine kada su organizirani i prvi prosvjedi zbog nebrige o mačkama i zbog njihove eutanazije. U mačjem raspoloženju donosimo vam nekoliko zanimljivosti o ovim slatkim dlakavicama.
Numerolozi su utvrdili da je 17. veljače idealan dan za obilježavanje Mačjeg dana jer sadrži brojke 1 i 7 koje podsjećaju na sedam mačjih života, a veljača je već odavno poznata kao mjesec mačje ljubavi.
Ove umiljate maze od davnina su bile smatrane božanskim životinjama, a posebno su bile cijenjene u drevnom Egiptu u kojem je kazna za njihovo ubojstvo bila smrt.
Neka istraživanja su pokazala kako su obožavatelji mačaka slobodoumniji, nekonvencionalni, filozofski nastrojeni, znatiželjni, kreativni i umjetnički nadareni. Zanimljivo je i istraživanje koje je ustvrdilo da zvuk mačke kada prede snižava visok krvni tlak i razinu stresa.
Promatranjem ponašanja mačaka možemo shvatiti kako se osjećaju. Ako je boležljiva ili neraspoložena, najčešće podvije rep. Treptanjem očiju pokazuje povjerenje, a nervozu i uznemirenost titranjem ušiju, dok će zadovoljstvo pokazati istezanjem šapica. Zanimljiv je i podatak da mačke čak 70 posto dana provedu spavajući, a 10-15 posto ližući svoju dlaku.
Pogrešno je misliti da mačke predu samo kada su zadovoljne. One predu i kada ih nešto boli i kada se kote (što ih također boli). Predenjem mačke zapravo signaliziraju naklonost nekom ili nečem, dakle, naklono socijalno raspoloženje.