Što vam prvo pada na pamet kad vam netko spomene Maroko?
Neki prijatelji su mislili da je to grad, a Marakeš država Neki nisu ni znali da se nalazi u Africi. Meni je prvo palo na pamet film Cassablanca, šarenilo štandova po uskim ulicama i šušur.
Kako doći do Maroka? Točnije do Marakeša. Direktni let iz Hrvatske ne postoji, ide se preko zračne luke Treviso kraj Venecije, sam let traje 3 sata,karta je stvarno pristupačna, oko 90 e povratna preko Ryanair, osim ako ne dodate dodatnu prtljagu onda se penje do 200 e, ne pitajte kako znam Viza za Hrvate nije potrebna, ali na ulasku u zemlju će vas dobro ispitati granična kontrola, zašto dolazite,kojeg ste zanimanja di odsjedate i do kad.
Kad sletite u zračnu luku na ugodnih 22 stupnjeva celzijusa uočite da je novija luka, prekraasna bijela okružena palmama, slika kralja je na svakom koraku. Muhamed VI. je kralj Maroka. Pripada dinastiji ‘Alawi, a Marokom vlada od 23. srpnja 1999. nakon smrti svog oca, kralja Hasana II.
Maroko je država u sjeverozapadnoj Africi u Magrebu, na obali Atlantskoga oceana i Sredozemnog mora. Graniči na sjeveru sa španjolskim eksklavama Ceutom i Melillom, na istoku i jugoistoku s Alžirom te na jugu s teritorijem Zapadne Sahare koji je trenutno pod marokanskom kontrolom.
Glavni grad je Rabat, a službena valuta marokanski dirham. Najlakkše je izračunati npr 200 dirhama je 20 e, skinemo zadnju znamenku.
Taksi do centra grada vas ne smije doći preko 100 dirhama, svaki taksist pokuša navući što veću zaradu,tako da je najbolje prije nego sjednete odmah se pogoditi za cijenu ili da upale taksimetar što rijetko rade ,ps.voze svi kao ludi zato se vežite i zbog vas ali i zbog policije koja stoji na više punktova te kažnjava i zaustavlja vozače koji nisu vezani.
Jezik u Maroku… mlađi govore dosta dobro engleski, francuski je dosta rasprostanjen,govori se standardni arapski i marokanski berberski.
Aka odsjedate u centru pokraj Medine nude vam se privatni tradicionalni smještaji zvani rijadi.
Rijadi su tradicionalne višekatnice koje imaju prekrasno dvorište usred zgrade često i bazen i veliku krovnu terasu. Izvana je često teško povjerovati kakva se oaza krije iza vrata riada. Stoga svakako preporučujem takav boravak umjesto klasičnih hotelskih lanaca i resorta. Ali ako želite sve probati (kao ja) preporuka je rijad u centru i svaki dan drugi hotel na day pass, svi hoteli ih nude ,u toj cijeni što platite imate uključen ručak i pool pass i rashlađena pića. Preporuka za hotele : La mamounia https://mamounia.com/
Royal Mansour Hôtels de luxe au Maroc – Collection Royal Mansour
Preporuka za rijad: https://www.booking.
Preporuka za hranu: svakako isprobati tradicionalna jela ,najčesci je tajinehttps://en.wikipedia.
Ima dosta restorana s europskom ponudom jela prekrasnog uređenja -cijene kao u Hrvatskoj. Noćni zivot se isto isplati posjetiti, ima dosta klubova koje se isplati vidjeti, Lotus THE LOTUS CLUB, Marrakech – Menu, Prices & Restaurant Reviews – Tripadvisor Comptoir Darna Restaurant Marrakech Comptoir Darna : Meilleur restaurant avec animation et spectacle à Marrakech te noćni klub Theatro THEATRO: All You Need to Know BEFORE You Go (with Photos) odmah do Casino de Marakesh.
Alkohol je dostupan u restoranima namjenjenim turistima, cijene kao u europi, u centru se nema gdje kupiti osim van centra u večim prodavaonicama. Takodjer ako vam zatrebaju tamponi necete ih naci osim u apoteci i jako su skupi( 7 e),tako da je bolje ponesti sa sobom.
Sto se tice interneta odmah pri izlasku iz zračne luke imate štand pa možete kupiti fizički karticu,ako stizete kasno kao ja preporucujem stranicu holafly Holafly | International eSIM plans for travel abroad radi se o usluzi esima, 7 dana neogranicenog interneta je 30 e.
Pokrivenosti savršena.
Savjeti za oblačenje…. Svi su mi rekli: “pazi sta nosiš”, ali nije tako, doslovno ima svega i svačega za vidjeti, premda treba poštovati svačiju kulturu, tako da pokriti ramena i noge i ne staviti grudi na izvolite bi bilo ok )), ja sam npr. kupila njihovu tradicionalnu haljinu koju sam doslovno nosila na sve moje modne odjevne kombinacije.
Što se tiče upozorenja da je opasno šetati sama nije istina svi su susretljivi samo što ti svi hoće nešto prodati,pričati s tobom ili zaraditi da ti pokažu di je nešto što tražiš onda inzistiraju na 20, 40, 60 dirhama.
Što se tice glavnog trga u Marakesu, Jemma el-Fna, zajedno sa medinom ili starim gradom nalazi se na listi svetske baštine UNESCO. Kažu da je značenje imena trga Džema el Fna i danas nepoznato. Najuvreženije mišljenje je da znači “sastanak” i iako djeluje kao vrlo bezazlena riječ zapravo nosi ime još iz perioda kada su na ovom trgu bile izložene posečene glave nevjernika i kriminalaca.
Može se naći sve od igle do lokomotive, mnoštvo kioska s cijeđenim sokovima, arašidima, puževima,začinima, arganovim uljem,rucno izradenim kožnim stvarima,brda glinenih posuda ,ženama što iscrtavaju kanom( traze 200 dirhama i više ovisno o slici ) ali napravit ce i za 50 ,kobre, kornjače, gusteri te majmuni za slikanje ( 20 dirhama će primiti, ali će vikat da je malo) samo zanemarite
Temperature su u studenom ujutro i navečer za topliju jaknicu, a popodne do 32. Preporuka za izlet u pustinju Agafay planine Atlas. Skinite aplikaciju Getyourgide i bookirajte veceru u pustinji sa jahanjem deva za samo 30 e po osobi, uz caroban zalazak sunca te razne zabavljače . Ako ste avanturistički duh bukirajte vožnju quadom po pustinji,zaista nezaboravan osjećaj, (obuci nesto sto mozte zaprljati) doslovno se pjesak uvuče u svaku poru i dio tkanine.
U centru postoji dosta rooftopova za predah od guzve, piće neka grickalica za okrijepu, te nastavak lutanja po Medini, svaki put nađes neki novi put kroz Medinu i upoznaš nove uporne prodavače .
Argan oil… Arganovo ulje je biljno ulje proizvedeno od koštica stabla argana, koje je autohtono u Maroku i jugozapadnom Alžiru. U Maroku se arganovo ulje koristi za umakanje kruha za doručak ili za pokapanje kus-kusa ili tjestenine. Koristi se i u kozmetičke svrhe
Preporuka kupiti barem jednu bocicu od 30 ml . Zanimljivo je posjetiti radionicu izrade arganovog ulja. Slika koja upada svima u oko je koze na drvetu argan tree. Danas se koze na stablima često koriste u turističke svrhe pa je jedna od zanimljivosti u posjetu Maroku svakako vidjeti koze na stablu. Uloga koza u proizvodnji argana svodi se na postupak da koza pojede plod, a iz kozjeg izmeta dobivaju se koštice iz kojih se prešom dobije arganovo ulje.
Od 1998 godine su marokanska stabla argana označena kao UNESCO-v rezervat biosfere.
Nakon berbe postoji više načina proizvodnje arganova ulja. Tradicionalan način proizvodnje uključuje ručnu berbu, sušenje plodova, potom mljevenje koštica u gustu pastu iz koje se pomoću kamenih preša cijedi ulje.
Preporuka za muzej : https://www.getyourguide.
Dar Si Said | Museum Of Weaving and Carpet in Marrakech.
Kristina Lumbar
Copyright GLAM PRODUKCIJA j.d.o.o. 2011 - 2025. Sva prava pridržana, ↑ Glam.hr