Sasvim je normalno ponekad osjećati ljubomoru.
Bilo da se osjećate ljubomorno zbog svog partnera, prijatelja ili suradnika, niste jedini. Osjećaj ljubomore dio je svakog ljudskog bića i iako je normalno doživjeti te osjećaje, najvažnije je naučiti kako ih kontrolirati. Ako ne uspijete kontrolirati i upravljati svojom ljubomorom, lako možete narušiti odnose s ljudima koji vam najviše znače. Isto tako, ljubomora se može poigravati s vašim umom i natjerati vas da vidite stvari koje zapravo nisu realne. Može učiniti da pretjerano reagirate što može uzrokovati nepopravljivu štetu na vašim odnosima. Prvi korak u kontroli ljubomore je saznati odakle ona potječe. Drugim riječima, važno je saznati što pokreće vašu ljubomoru i kako ona utječe na vas.
3 načina na koje ljubomora utječe na samopoštovanje:
1. Može učiniti da mislite kako niste dovoljno dobri
Ako vaši prijatelji počnu raditi planove bez vas, vrlo vjerojatno ćete postati ljubomorni. Iako je to sasvim normalno i može se dogoditi svakome, ti osjećaji s vremenom mogu postati destruktivni. Umjesto da razmislite o valjanim razlozima zašto vas nisu pozvali, mogli biste početi misliti da više ne žele biti vaši prijatelji. Te misli mogu postati sve jače i snažnije, sve dok se ne uvjerite da vas nitko od vaših prijatelja zapravo ne voli. Nevjerojatno je kako ove misli utječu na vašu mentalnu i emocionalnu dobrobit, čineći da sumnjate u vlastitu vrijednost, uvjeravajući vas da niste dovoljno dobri jer su prema vašem mišljenu vaši prijatelji vjerojatno imali dovoljno dobar razlog da vas ne pozovu.
2.Može vas natjerati da se uspoređujete s drugima
Ljubomora može učiniti da se osjećate poput gubitnika. Promatrajući sve oko sebe, gledajući što drugi rade i uspoređujući se s njima može vas uništiti. Vidjeti da vaši prijatelji imaju bolji posao, više novaca i zdrav odnos s partnerom trebalo bi vas usrećiti. Osjećaj ljubomore može stati na put vašoj dobroti i ljubavi, ono vas tjera da se uspoređujete s drugima, priželjkujući ono što oni imaju i tjerajući vas da razmišljate zašto vi niste sretni kao oni. Istina je ako prestanete uspoređivati sebe s drugima, biti čete mnogo sretniji i ispunjeniji.
3. Čini da sami sebi postajete najveći kritičar
Imati nisko samopoštovanje i biti ljubomoran često dolazi u kombinaciji jedno s drugim. Drugim riječima, osjećaj ljubomore može vas natjerati da izgubite povjerenje u sebe i učiniti da imate nisko samopoštovanje što znači da čete najvjerojatnije biti ljubomorni na druge. Ako se stalno uspoređujete s drugima i vidite da su uspješni, vaša ljubomora ne samo da će vas natjerati da poželite ono što oni imaju, već će vas natjerati da i sami sebi sudite jer niste u mogućnosti imati to. To jest, možete početi osuđivati sebe jer nemate bolji posao ili više novaca, umjesto da budete ponosni na sebe i zahvalni na onom što imate.
Zapamtite, posjedujete sve što je potrebno kako biste vratili kontrolu!
Prvi korak u učenju kako se nositi s ljubomorom jest priznavanje njezine prisutnosti i vlastita spoznaja kako se zapravo osjećate u vezi sebe. Nekima razgovor s terapeutom može biti izuzetno koristan. To posebno vrijedi za one čija ih je ljubomora natjerala da vjeruju kako doista nisu pametni, privlačni ili dovoljno uspješni. U konačnici, ako je ljubomora narušila vaše samopouzdanje i samopoštovanje, od velike je važnosti da potražite pomoć i naučite kako je kontrolirati prije nego što bude prekasno.